Menu

Domov

Nejzajímavější velikonoční tradice a trendy u nás i ve světě

Nejzajímavější velikonoční tradice a trendy u nás i ve světě

Velikonoce u nás a ve světě

Jsou tradice, bez kterých už si Velikonoce neumíme představit. Pletení pomlázky, malování vajíček, pečení beránka nebo mazance a šlehání děvčat během koledy na Velikonoční pondělí. Tušíte, jak se slaví Velikonoce v zahraničí? Nad některými zvyky možná budete nevěřícně kroutit hlavou. Pojďme si některé z nich připomenout!

Nejprve zavítáme na druhý konec světa, do malé vesničky na Filipínách. Zde přetrvává tradice, při které se místní věřící nechávají bičovat a dokonce přibít na kříž po vzoru Ježíše Krista.

Také Španělé vycházejí do ulic, oslavují však o poznání méně drsně. Oblékají dlouhé šaty, na hlavu si nasadí špičatý klobouk a vyrazí do procesí, které nese sochy Ježíše a jiných svatých.

Přeletíme na sever do Norska. Slyšeli jste pojem severská krimi? Fanoušci detektivní literatury určitě vědí, že krimi žánr se (nejen) v Norsku těší veliké oblibě. A o Velikonocích jsou detektivky hlavní téma pro většinu Norů – dokonce mají speciální výraz pro velikonoční detektivku – påskekrim. V tomto období jsou detektivky v televizi, v tisku, dokonce i na obalech potravin. Zajímavé, co říkáte?

A co naši sousedé? V Rakousku na Zelený čtvrtek jedí symbolicky něco zeleného. V Polsku si lidé na Bílou sobotu nechávají posvětit jídlo. V Německu zase na Bílou sobotu zapalují ohně, kterými vyhánějí zimu a vítají jaro, slunce a přivolávají hojnou úrodu.

Velikonoční beránek

Po krátkém výletě kolem světa se vraťme zase hezky domů. Mezi nejoblíbenější české tradice patří pečení velikonočního beránka. V mnoha rodinách recept předávají babičky maminkám a maminky zase svým dcerkám už po několik generací. Vy možná žádný tradiční recept nemáte, proto se s vámi rádi podělíme o ten náš.

Dekorace pro váš domov

Nesmíme zapomenout ani na výzdobu našich domovů. Dekorace nám krásně navodí sváteční atmosféru, kterou ocení naše rodina a kterou mohou obdivovat přicházející koledníci. Zavítali jsme do dvou prodejen, kde mají široký výběr ozdob a dekorací v tradičním i moderním stylu. Nejrpve vám ukážeme, co nás zaujalo v Indecoru.

at_b_2

at_b_7

at_b_11

at_b_13

at_b_17

Následně doporučujeme sejít o patro níže do Nanu-Nana, kde najdete tolik krásných dekorací, až oči přecházejí.

at_b_81

at_b_82

at_b_84

at_b_86

at_b_89

Přejeme vám krásné Velikonoce plné tradic, pečení, zdobení a rodinné pohody.