Menu

Domov

Jak šetrně pečovat o oblečení, aby zůstalo jako nové

Jak šetrně pečovat o oblečení, aby zůstalo jako nové

Snaha pečovat o naši planetu v poslední době roste ve všech směrech. Přejeme si být co nejšetrnější k přírodě a jedním z aspektů, jak toho dosáhnout, může být udržitelná móda. Často se nám stává, že naše oblečení je po chvilce nošení seprané, vytahané a ztrácí barvu. Pojďme se společně podívat na to, jak se o naše oblečení správně starat, aby nám dělalo radost co nejdéle a my tak šetřili jak naši přírodu, tak i peněženku. 

Umělé vs. přírodní materiály

Než se dozvíme něco o péči, měli bychom se zamyslet nad samotnými nákupy. Umělé materiály, jako je například polyester nebo akryl, jsou z hlediska ekologie velmi problematické. Umělá vlákna jsou vyrobená převážně z ropy, uvolňují mikroplasty, nejsou snadno biologicky rozložitelná a znečišťují vodu, půdu i vzduch. Tím se od přírodních vláken výrazně liší. Pokud svým oblečením chcete planetu zatěžovat co nejméně, je třeba se zaměřit na složení a kousky, které pro svůj šatník zvolíte, pečlivě vybírat. 

m_da_2

m_da_3

m_da_35

m_da_36

Mnoho obchodů v PALÁCI se o udržitelnou módu zajímá a záleží jim na ekologii a šetrné výrobě. K čemu se zavázal např. Lindex a jakou filozofii razí Tchibo, se můžete dozvědět na jejich webových stránkách. Pozadu však nezůstávají ani další.

Vhodné praní vše zachrání

Připravili jsme si pro vás prací desatero, díky kterému vaše oblečení vydrží jako nové po několik let. 

  1. Před praním se zamyslete, zda je nutné daný kus oblečení opravdu prát. Čím více oblečení pereme, tím více se opotřebovává. 
  2. Třiďte prádlo na bílé, černé, tmavé a světlé.
  3. Řiďte se pokyny na cedulkách oblečení.
  4. Oblečení do pračky vkládejte naruby. To platí hlavně pro potištěné nebo jinak dekorované oblečení. 
  5. Aviváž snižuje savost. Vyhněte se jejímu používání u funkčního prádla a ručníků. 
  6. Jemné tkaniny vkládejte do pračky ve speciálním sáčku, který je chrání před třením v bubnu.
  7. Perte na nižší teploty i nižší otáčky. 
  8. Využívejte ekologické programy. 
  9. Při praní péřových nebo prošívaných bund přihoďte do pračky také tři tenisové míčky. Bundy pak zůstanou hezky načechrané.
  10. Vyzkoušejte kvalitní prací prostředky. Prádlo podle barev máme již rozdělené, důležité je ke každé kategorii pořídit také vhodný prací prostředek. A to nejen vzhledem k barvě, ale také materiálu oblečení.

depositphotos_180616752_l

TIP: V dm drogerii najdete plnicí stanici, kde si můžete pohodlně doplnit zásoby pracích prostředků do již zakoupeného obalu. Ušetříte tím peníze a vyhnete se zbytečnému vyhazování plastů.

dm_plnici_stanice

Nezapomínejte na péči o pračku

O pračku je také nutné pečovat a občas ji pustit na prázdno, pouze se speciálním čistícím přípravkem pro pračky. Velký výběr těch nejkvalitnějších pořídíte třeba ve zmíněné dm drogerii. 

Jak na správné sušení

I když je sušení prádla na věšáku nejekologičtější a k materiálům nejšetrnější, spousta z nás již objevila výhody, které nám přináší sušička prádla. Sušení je velice rychlé a my si místo věšení prádla na věšák můžeme vychutnat třeba kávu nebo si přečíst kapitolu z rozečtené knihy. Pokud sušičku máte, nezapomínejte sledovat štítky oblečení. Některé kousky by mohla sušička snadno zničit. Důležité také je vybrat kvalitní sušičku prádla, která bude k oblečení šetrná. S výběrem vám rádi poradí odborníci v prodejně Datart (a nezapomeňte si při návštěvě prohlédnout krásnou novou prodejnu ve zrekonstruované budově!). 

depositphotos_137850842_l

Teď už víte, jak na to. Při správné péči vám oblečení vydrží jako nové i po několik let. S kvalitními pracími prostředky a šetrným praním z nich raz dva uděláte udržitelnou módu, která se bude stále líbit. 

Přejeme vám mnoho radosti z vašeho oblečení!