Menu

Domov

Jak ochladit domácnost v tropických dnech

Jak ochladit domácnost v tropických dnech

Delší období horkých letních dnů se časem stává velmi únavným a těžko snesitelným. Když venkovní teploty přesahují 30 °C, ani přes noc se naše domovy nestihnou zchladit. Ledové iglú u nás zatím není k mání, zato pro vás máme několik tipů a rad, jak si tropické dny doma zpříjemnit.

Tohle věděly už naše babičky

Začneme úplným základem – větráme pouze v noci. Teprve po setmění, když je venku chladněji než doma, otevřeme dokořán všechna okna a necháme vzduch proudit klidně celou noc. Zavíráme je ráno nebo dopoledne, kdy rtuť teploměru letí vzhůru, a snažíme se zabránit přístupu sluníčka do místnosti – roletami, žaluziemi nebo závěsy.

Chcete-li větrat i jindy než v noci, namočte závěsy studenou vodou a vyždímejte, nebo je zvlhčete rozprašovačem. Snížíte teplotu příchozího vzduchu a zvýšíte vlhkost v místnosti. Pokud nemáte závěsy, stejným způsobem vám poslouží také před okno pověšené prostěradlo. Zvlhčit vzduch můžete i tím, že v umyvadle či vaně necháte napuštěný přibližně centimetr studené vody. Voda se bude teplem odpařovat a pocitově ochladí místnost. Pokud si chcete být jisti, že jste pro ochlazení domova udělali opravdu maximum, vypněte elektrické spotřebiče, které taktéž produkují teplo a zvyšují teplotu v místnosti.

depositphotos_22097587_xl

Pro klidný spánek a příjemný den

Trápí vás již při večeři, že znovu v tropické noci nezamhouříte oči? Dejte si před spaním na chvíli do mrazáku povlak na polštář nebo celé pyžamo. Místo teplého povlečení používejte chladivý satén nebo ulehněte přikrytí pouze do prostěradla. Tělo také zchladíte vlažnou sprchou. Uvidíte, že usínání hned půjde o něco lépe.

Přes den dbáme na dostatečný příjem tekutin, ideálně neslazených, jako je voda nebo minerálka. Doporučujeme vyhýbat se dlouhému vaření, pečení a smažení. V teplých dnech dopřejte svému tělu lehká jídla – těstovinové a zeleninové saláty, sezónní ovoce. Inspirovat se můžete třeba středomořskou kuchyní. Vyhněte se také silně kořeněným jídlům, která ve vysokých teplotách vašemu zahřátému tělu neprospějí.

at_c_163

Je na čase přizvat profíky

Když nepomůže prevence, je na čase přizvat specialisty na boj proti horku – ventilátory nebo klimatizace. Ventilátory samy o sobě vzduch neochladí, ale díky vzniklému proudění mohou v místnosti navodit pocitově příjemnější klima. Večer doporučujeme natočit je směrem k oknu, aby vyhnaly ven horký vzduch.

Mobilní klimatizace je spolehlivým pomocníkem, který dokáže skutečně efektivně ochladit celou místnost. Horký vzduch totiž pomocí trubice vyvádí ven. Produkty se liší podle výkonu i rozměrů, takže záleží, jak velkou místnost potřebujeme klimatizovat. Přijďte se poradit třeba do značkové prodejny ETA u nás v PALÁCI, kde vám pomohou vybrat ideální model pro váš domov (nebo kancelář). Ačkoliv je nutné do tohoto výrobku mírně zainvestovat, jedná se o nejefektivnější řešení při tropických teplotách.

at_b_28

at_b_29

at_b_30

at_b_31

A kdybyste to doma nemohli vydržet, v PALÁCI můžete strávit příjemné odpoledne v klimatizovaném food courtu, v kavárnách nebo třeba v kině. Přejeme vám krásné léto!